Seo-Services

Napisane przez :

Kamil Roman

Kamil Roman

Kategoria :

Social media :

Jeśli zauważyliśmy nagły, duży spadek ruchu na naszej witrynie a w Google Search Console widnieje informacja o nałożeniu na nas kary to najprawdopodobniej algorytm Panda lub Penguin nałożył na nas filtr. Jeśli pracowałeś nad pozycją strony długi czas to taka informacja może być załamująca. 

Jednak nie wszystko stracone, jeśli odpowiednio się postaramy to Google anuluje karę a nasza witryna wróci na dawne pozycje.

Wyjście z filtra Panda

Droga do wyjścia z tego rodzaju filtra, czasem jest bardzo żmudna i wymaga dużego obiektywizmu ze strony właściciela. Dobrym pomysłem jest zatrudnienie kogoś z  zewnątrz, kto wytknie Ci wprost wszystkie błędy. Zmiana może być potrzebna już na poziomie strukturalnym.

Dowiedzieć się za co dokładnie zostałeś ukarany będzie bardzo trudno. Analizując strony konkurencji, czasem trafisz na taką samą, słabą treść a mimo to ich, wymiar sprawiedliwości – Panda, oszczędził.

Aby wrócić do ilości ruchu jaki posiadaliśmy przed karą, musimy zastanowić się jak zbudować stronę pełną profesjonalnej treści. Pomimo, że aktywność w mediach społecznościowych nie jest czynnikiem rankingowym to udostępnianie naszych artykułów przez użytkowników świadczy, że idziemy w dobrym kierunku. Tworząc treści pamiętaj, żeby były przyjazne dla użytkowników i zgodne z zasadami SEO. Nie zapominaj aby urozmaicać tekst, różnymi multimediami.

Co robić aby poprawić słabe podstrony?

W pierwszej kolejności przeanalizuj całą witrynę i wypisz podstrony, które wymagają gruntownej poprawy. Następnie możesz:

  • Poprawić treści. Jeśli to konieczne zredaguj artykuły aby stały się ciekawsze dla użytkowników.
  • Dodać podstronie atrybut noindex, dzięki czemu algorytm Panda pominie ją w ocenie.
  • Usunąć podstronę i utworzyć przekierowanie 301 do innych ciekawszych zasobów na witrynie. Oczywiście muszą dotyczyć tej samej tematyki.
  • Usunąć podstrony z słabą treścią.
  • Usunąć podstrony z indexu Google

Ile czasu potrzeba aby wyjść z filtra?

Aktualizacja Pandy występuje mniej więcej co miesiąc. Wyszukiwarka musi ponownie przeskanować Twoją witrynę i ocenić zmiany jakie wprowadzono. Zbieranie takich informacji, może chwilę potrwać i czas po jakim Google uzna Twoją stronę za cenną to nawet kilka miesięcy.

Musisz pracować nad uatrakcyjnieniem witryny dla użytkowników. Próbując wyjść z filtra musimy się skupić głównie na stworzeniu najlepszej witryny jaka istnieje. Będą nam potrzebne duże środki finansowe i czas. W walce z Pandą nie ma miejsca na półśrodki.

Należy mieć też na uwadze, że algorytm cały czas się zmienia, jednak przekaz Google jest wciąż ten sam:

Nagradzamy witryny z najlepszą treścią i komfortem przeglądania.

Wyjście z filtra Penguin

Należy pamiętać, że aktualizacje tego algorytmy pojawiają się rzadko. Nie możesz sobie pozwolić na pozostawienie ani jednego, wątpliwej jakości odnośnika. Zgłaszanie prośby o ponowne rozpatrzenie ma sens tylko wtedy gdy kara została nałożona ręcznie, więc nie  w tym wypadku. 

Usuwając wszystkie nieprawidłowe linki prowadzące do Twojej witryny, pozostaje tylko czekać. Jeśli zrobiłeś to sumiennie, kolejna aktualizacja algorytmu sprawi, że zaczniesz odzyskiwać utracony ruch.